Amikor baj van az angyalokkal

Nagyon elszomorodtam, mert megint megtapasztaltam, mennyire igaz: “Éberek legyetek….”.

A Szent Gellért Kiadónál megjelent Anselm Grün OSB Angyalok című könyve. Amikor beleolvastam, furcsának tartottam, hogy teljesen összemossa az erényeket az angyalokkal, de ami még nagyobb baj, nem mint teremtményekről, hanem több helyen mint szimbólumokról beszél az angyalokról.

Nem tetszett, hogy az egyik közösségben felírták az erényeket, elnevezték angyaloknak, s abban az évben arra az “angyalra” iparkodtak figyelni. Ezért alaposabban elolvastam az előszót, s sajnos a szerző, akinek igen sok könyvét osztatlan örömmel olvastam, több utóbb megjelent könyvét némi fenntartással: akarom jól érteni, lehet jól is érteni, maga írja, hogy “Azt az állítást, hogy az angyalok különböző erényeket személyesítenek meg, a Findhorni közösségben tettem magamévá.”

Ismerős volt a név, utánanéztem, sajnos igaza volt a katolikus orromnak, mert Findhorn-t a Kultúra Pápai Tanácsa éés a Vallásközi Párbeszéd Tanácsa által kiadott, a Szent István Társulatnál megjelentetett könyv: Keresztény reflexió a “New Age-“ről, másodikként említi általa megnevezett három nagy New Age központ közül. (Persze sokkal több ilyen központ van, tehát annak külön súlya van, hogy ezt a hármat említi: Esalen Kaliforniában, ez a Human Potential Movement központja, a holisztikus orvoslás nézeteit a nevelés, a politika és a gazdaság világában terjeszti. Mindezt tanfolyamok által teszi, az összehasonlító vallástudomány, a mitológia, a msiztika, meditáció, a pszichoterápia, a tudattágítás és más témákban. Az Esalen Soviet Institute együttműködött a szovjet hivatalos személyekkel egy egészségóügyi programban.

Findhorn: Ezt a holisztikus farm-közösséget Peter és Eilen Caddyíy kezdte el, és újszerű módszerekkel hatalmas növényeket termesztettek. A Findhorn közösség 1965-ös skóciai megalapítása fontos mérföldköve a New Age címkét viselő mozgalom történetének. Úgy tekintettek Findhornra, mint amely megtestesíti az átalakulás fő eszméit. Findhornban az alapítástól fogva megvolt az egyetemes tudat, a természettel való összhang keresése, az átalakult világ látomása, a channeling gyakorlata, melyek mind ismertetőjegyeivé váltak a New Age mozgalomnak. A közösség sikere oda vezetett, hogy modell és inspiráció lett más csoportok száémára is.

A harmadik: Monte Verita – utópisztikus közösség Svájcban. Az évkönyvek világossá teszik az integrált világvallás megalkotásának szándékát.

Még annyit, hogy a magánkinyilatkoztatásból elinduló Opus Angelorum mozgalmat az Egyház igen kemény megkülönböztetési folyamatnak vetette alá, és eltiltotta attól, hogy más angyalneveket használjon, mint ami a Bibliában szerepel, éppen azért, hogy a démoni ne szűrődhessen be. A mély hiten és vallási tapasztalaton elinduló kezdeményezést is alá kellett vetni a megkülönböztetésnek, s akkor hogyan fogadjam el, hogy ilyen háttérrel, erény neveket, angyalneveknek mondunk, kihúzunk, s akkor ezek az angyalok segítenek minket.

Az angyalok a szent Isten küldöttei, nem a mi vágyaink termékei.

Sajnos, mindegyikünknek állandóan ápolnia kell a sensus ecclesiae-t és gyakorolnia a megkülönböztetést, mert hiába jelent meg ez egy bencés jól ismert szerző tollából, hiába adta ki a Herder, hiába jelentek meg könyvei a bencés sorozatban, csak ezért nem lehet símán elfogadni.

Jöjj el, Szentlélek Úristen, nálad nélkül semmi az ember!

Kovács Gábor atya két könyvkritikája Anselm Grünről
 

Létrehozva 2022. február 11.